Jak czyścić starą biżuterię?

Najczęściej starą biżuterię oddaje się do jubilera aby ten podszlifował metal, ponieważ część antyków kupuje się w sklepie z antykami albo dostaje od babci, a pomoc u jubilera jest ostatecznością. Domowy sposób jest dobry oraz dość często skutkuje w czyszczeniu złota i srebra. 

Pierwszym sposobem jest użycie miękkiej szczoteczki oraz pasty do zębów. Pasta do zębów ma w sobie delikatne drobinki jednak nie można użyć tego z drobinkami, ponieważ może bardziej porysować niż naprawić. Po całym zabiegu można wypłukać delikatnie ciepłą (nie gorącą) wodą.

Po drugie można bierze się miseczkę, okrywa się folią aluminiową i wlewa się wodę (najlepiej ciepłą), 2 łyżeczki soli i sody oczyszczonej, mieszamy roztwór i wsadza brudną biżuterię. Po 15 minutach wyławiamy biżuterię i czyścimy wełnianą szmatką, przez co zyska połysk.

Dodatkowo można je także delikatnie potrzeć sokiem z cytryny oraz gruboziarnistą solą, ponieważ będzie czyścić zabrudzenia jak i odnowi kolor złota. Złoto może z czasem ciemnieć, a sok z cytryny zbiera zabrudzenia. Oprócz soku z cytryny dobrze działa wódka, która jak wiadomo działania odkażające. Należy uważać na biżuterię z koralem i kocim (tygrysim) okiem, ponieważ to delikatne materiały. Szare mydło i ciepła woda pozwala „umyć” delikatne zabrudzenia. Można stosować także roztwór z amoniakiem i szarym mydłem, który czyści trudniejsze zabrudzenia. Dodatkowo zwykłe piwo ma właściwości rozjaśniające oraz czyszczące przez co złoto zyskuje swój blask.