Jakie szkło wybrać i dla kogo?

Jest kilka rodzai szkieł, które są dostępne na rynku, m.in. szkło szafirowe, które jest nie do zarysowania oraz jest najtwardszym szkłem na rynku zegarniczym.

Dla nurków szkłem godnym uwagi jest szkło mineralne, które lekko można porysować, ale się nie zbije, a dodatkowo tarcza zegarka jest zwykle jasna, aby łatwo można było odczytać godzinę, co jest ważne, żeby w dobrym momencie się wynurzyć i zaczerpnąć powietrza. Osoba, która jest żeglarzem również powinna zaopatrzyć się w podobny zegarek, ponieważ podczas sztormu czasomierz może się zamoczyć w słonej wodzie. Takie zegarki powinny być również odporne na szok termiczny jak na przykład opalanie się i późniejsze wskoczenie do zimnej wody. Przy czym ważna jest odpowiednia wodoszczelność, żeby swobodnie się z nimi kąpać czy pływać z rurką przy powierzchni wody. Zegarki poniżej 10 barów są nieodpowiednie do trybu naszego życia, przez co możemy ryzykować zniszczenie naszego zegarka, przez co może nam zaparować albo szkło może pęknąć. Szkło to można polerować, przez co odzyskuje swój blask.

Szkło plastikowe, które jest w najtańszych zegarkach, które zwykle są sprzedawane przy promocjach bielizny i innej części garderoby, przez co nie są trwałe i mogą działać przez ok 3 miesiące albo po jakimś czasie „wyjść” z mody, przez co więcej już się nie sprzedają. Po silnym uderzeniu mogą pęknąć, tak że nie da się ich odnowić, a naprawa kosztuje tyle ile nowy zegarek, przez co nie opłaca się ich naprawić tylko można wyrzucić. Dobre są dla osób, które chcą co chwila zmienić zegarki albo dla dzieci, które przez przypadek mogą gdzieś zahaczyć i zniszczyć zegarek. Ponad połowa smartwatchy ma plastikowy ekran, przez co mogą się szybciej psuć.  

Szkło szafirowe jest najbardziej pożądanym jak najbardziej trwałym na zarysowanie szkłem, który pod pewnym kątem widzimy biały cyferblat na niebiesko. Z czasem dodaje się powłokę antyrefleksyjną, która może zniwelować niebieski kolor jak i pozwala właścicielowi odczytać godzinę bez problemu w pełnym słońcu. Często takie zegarki mogą mieć częściowo odkryty mechanizm zegarka jak i całkowicie odkryty, przez co właściciel zyskuje w oczach. Taka budowa zegarka nazywa się szkieletem albo „open heart”. Czasem takie zegarki tworzą białe kruki kolekcji upamiętniające jakieś wydarzenie, a takie zwykle zawierają szafirowe szkiełko. Zegarki z takim szkłem są głównie dedykowane dla perfekcjonistów oraz businessmanów, przez co zyskają prestiż. Wiele takich szkieł ma również cienką osłonę UV, która zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się zegarka.